Neumanneum

Město Prachatice podpořilo v rámci výzvy č.1 – Volnočasové aktivity 2017 projekt 40.výročí svatořečení Jana Nepomuka Neumanna částkou 10.000,- Kč. V rámci projektu byly pořízeny propagační materiály, určené k 40.výročí svatořečení Jana Nepomuka Neumanna, prachatického rodáka, který se narodil v domě č.p.142, tj. v dnešním klášteře boromejek. Drobné propagační materiály jsou využívány jako pozornost návštěvám, zejména během červnových akcí, které v klášteře proběhly, např. setkání dětí v rámci Papežských misijních děl 1.června , svěcení kaple JNN 10.června, hlavní pouť ke cti sv.JNN 17.června a mnoha dalším hostům jak z ČR, tak ze zahraničí, zejména z Německa a Rakouska, ale i Švýcarska či amerických států Ohio a Virginie. Propagační materiály jsou připomínkou rodného domu JNN, ale současně propagují město Prachatice. |
Historie:
Už jste někdy v životě podnikli dlouhou pěší tůru s konkrétním posláním? Věříme, že ano. V době, kdy možnosti techniky ještě spaly, byly takové cesty samozřejmostí, a protože na dlouhých trasách je důležitý odpočinek k načerpání sil, vznikala odpočívadla. Jedním z mnohých na „solné stezce" od moře do dnešního Polska byly právě Prachatice.

Jaký mají Prachatice význam pro naši kongregaci? Když se v r. 1802 usadil v měšťanském domě Filip Neumann, nikdo netušil, že z jeho druhého manželství s Anežkou Lebischovou se syn Jan Nepomuk stane knězem, misionářem v Americe, redemptoristou a biskupem ve Filadelfii - aby ve svých 49 letech dohořel jako pochodeň milosrdenství, hlásání evangelia a zazářil pro církev a svět na nebi světců.

Nikdo také netušil, že jeho sestra Jana r. 1840 odpoví na volání milosrdného Krista a stane se první čekatelkou právě vznikajícího řeholního společenství Milosrdných sester sv.Karla Boromejského v Čechách (r.1837).
Po smrti otce r.1860 zdědila Jana Neumannová – tehdy již sestra Karolina - rodný dům a proměnila ho na klášter „Neumanneum".

- Již roku 1861 byl dům vysvěcen a byla zřízena dívčí pracovna
- Roku 1880 sestry zřídily vlastní dívčí školu a později po zakoupení tří okolních domů také pensionát.
- Pro aktuální požadavky doby se roku 1918 pensionát mění na sirotčinec pro válečné sirotky, a tím sestry začínají svou charitativní službu.
- Od roku 1939 dostává dům podobu zaopatřovacího ústavu pro staré a nemocné lidi.
- Roku 1945 jsou sestry německé národnosti odsunuty do Rakouska a Neumanneum po znárodnění majetku státem přechází pod Charitu. Sestry zde pracují již jen v domově důchodců.
- V letech 1950 – 1952 je tu místní představenou sestra Vojtěcha Hasmandová, která je komunistickým režimem internována, ale i v čase utrpení a nesvobody vydává svědectví o věrnosti Kristu a o síle Jeho odpouštějící lásky.
- Roku 1975 jsou sestry nuceny opustit toto místo, kde žily a sloužily 115 let.

Současnost:
Sestry se vrací až v roce 1992, aby pokračovaly podle potřeb bližních a vlastních možností ve službě milosrdenství. Nejprve obnovily původní kapli v rodné světnici Sv.Jana Neumanna. Tak měli i obyvatelé domova možnost účastnit se se sestrami mše svaté.

Z podnětu MUDr. Petra Koptíka, vznikla myšlenka zřízení hospice v Prachaticích.
1.6.2000 vzniká Občanské sdružení sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích. Nadšení mladí lidé jednají s boromejkami o budoucích volných objektech, protože město Prachatice si postavilo nový domov pro seniory a stará budova byla navrácena boromejkám. Už 2.10.2000 OS uzavírá s boromejkami Smlouvu o smlouvě budoucí a tento rok také kongregace vstupuje do OS. Výbor OS podává žádost na Ministerstvo zdravotnictví o schválení dotace na projekt. MZ projekt schvaluje s dotací 40 mil.Kč 24.10.2003 a téhož roku se obyvatelé DD z Neumannea odstěhovali.
Kongregace nabízí pomoc svých odborníků a také podporuje projekt finančně z prodeje domu 145, který nebyl použit pro projekt.

Sestry nyní docházejí jak do nového domova seniorů popovídat si s bývalými obyvateli, kteří stále vzpomínají na náš domov, tak do nově vybudovaného hospice, aby duchovně povzbudily a potěšily tamní pacienty.

Dvě mladé sestry pracují v hospici jako zdravotní sestry spolu s dalšími civilními zaměstnanci.
Dům sv. Jana Neumanna tak opět slouží potřebným a nejubožejším, jak si to přál otec světce.

Více o Hospici sv.Jana Neumanna se dočtete na jeho vlastních stránkách: www.hospicpt.cz
Sestry jsou též otevřené pro pomoc v pastoraci a katechezi. V části domu poskytují pohostinství přetíženým spolusestrám, jejich rodinám a přátelům pro rekreaci v krásné přírodní scenérii jižní Šumavy.

Tak na naší dlouhé cestě životem nacházíme odpočívadla, kde je i dnes možné zakusit „chuť Boží soli" pro lidské srdce.
 Otevření Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích 10. 9. 2012
Matka Vojtěcha Hasmandová – boromejka, politická vězeňkyně, později generální představená Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského, žena, která s vytrvalostí a odvahou pracovala na obnově řeholních komunit v době komunistického režimu, v období, které si kladlo za cíl likvidaci života církve.
Domov Matky Vojtěchy v Prachaticích byl otevřen v den 60. výročí jejího uvěznění, když byla místní představenou kláštera.
V jedné části objektu Kongregace SCB byl otevřen dům pro péči o nemocné s Alzheimerovou chorobou. www.alzheimerpt.cz/prachatice
Projekt "Domov Matky Vojtěchy" je spolufinancován Evropskou unií

Registrační číslo projektu: CZ.1.14/2.5.00/05.01674
(fotografie z otvírání domu)
(foto z časopisu)
|